Skip to main content
Western Kentucky University

Media Relations

2014 awards: Ogden College of Science and Engineering

2014 awards: Ogden College of Science and Engineering

WKU’s Ogden College of Science and Engineering presented its annual awards April 27 at the Carroll Knicely Conference Center.

The following students were recognized for their academic achievements:

Department of Agriculture

  • Denise Anderson of Bowling Green, Elmer Gray Outstanding Graduate Student Award
  • Yao Xue of Bowling Green, Elmer Gray Outstanding Graduate Student Award
  • Clarice Esch of Somerset, Outstanding Senior and Outstanding Horticulture Student
  • Lee Edwards of Somerset, Outstanding Agricultural Business Student
  • Rebecca Kate Royse of Columbia, Outstanding Agricultural Education Student
  • Joshua L. Dennis of Upton, Outstanding Agronomy Student
  • Bradley S. Mattingly of Springfield, Outstanding Agronomy Student
  • Adam Blessinger of Huntingburg, Ind., Outstanding Animal Science Student
  • Jerry Edmonds of Franklin, Wis., Outstanding Turfgrass Management Student

Department of Architectural & Manufacturing Sciences

  • Sumbul Khan of Pakistan, Outstanding Graduate Student in Engineering Technology Management
  • Andrew Austin of Utica, Outstanding Graduate Student in Engineering Technology Management
  • Joe Asposito of Bowling Green, Outstanding Senior in Advanced Manufacturing
  • Heli Shah of Bowling Green, Outstanding Senior in Architectural Sciences
  • Jeffery Thomson of Westport, Outstanding Senior in Construction Management
  • Jennifer McClard of Tompkinsville, Outstanding Senior in Industrial Vocational Education
  • Charles A. Paul of Bowling Green, Outstanding Senior in Technology Management
  • Augustine Amonge of Kenya, Lois G. and F. Dugan Montgomery Scholarship
  • Hamilton Ryan Brindley of Adairville, Walter B. Nalbach Industrial Education Scholarship
  • Summer Ellen Abston of Albany, Ryan Associated Scholarship
  • DaMario Walker-Brown of Lexington, Ryan Associated Scholarship
  • Jason Klein of Russellville, L.T. Smith Scholarship
  • Bradley Logsdon of Somerset, Society of Manufacturing Engineers Scholarship
  • Nick Eaton of Crestwood, American Society for Quality Control Scholarship
  • Trevor Thompson of Owensboro, American Society for Quality Control Scholarship

Department of Biology

  • Nicholas Levis of Bowling Green, Outstanding Biology Graduate Student
  • Jennifer Dumaine of California, Dillard/Hoyt Graduate Scholarship
  • Shilo Felton of Bowling Green, Outstanding Biology Teaching Assistant
  • Charles “Chad” Coomer of Louisville, Outstanding Biology Student
  • Sarah Schrader of Bowling Green, Outstanding Biology Student
  • Adam Edge of Shepherdsville, Outstanding Biodiversity Center Student
  • Ryan Vincent of Lewisburg, Outstanding Boitechnology Center Student
  • Christopher Fields of Bowling Green, Larry N. Gleason Award for Excellence in Research
  • Ciara Jones of Hermitage, Tenn., Dr. Dan Skean Award for Outstanding Microbiology Student
  • Mary Kate Greenwood of Edgewood, Dr. Jerry Gibbs Award for Excellence in Pre-Medical Studies
  • Addie Dodson of Bowling Green, L.Y. Lancaster Award for Excellence in Pre-Medical Studies

Department of Chemistry

  • Monic Shah of Burlington, Mass., McNally Graduate Fellowship, Nell Skean Award for Outstanding Laboratory Assistant, Outstanding Graduate Student in Ogden College of Science and Engineering
  • Venkata Ramana Manda of India, American Institute of Chemists Outstanding Graduate Student Award
  • Hillary B. Asberry of Lancaster, Outstanding Chemistry Major
  • Levi Dopierala of Summer Shade, Outstanding Chemistry Major, Nell Skean Award for Outstanding Laboratory Assistant
  • Charles “Chad” Coomer of Louisville, Outstanding Graduating Senior in Chemistry
  • Joseph R. Dukes of Elizabethtown, Outstanding Graduating Senior in Chemistry
  • Stephanie N. Hagan of Brownsville, Outstanding Graduating Senior in Chemistry
  • Jonathan D. Hendrie of Elizabethtown, Outstanding Graduating Senior in Chemistry
  • Sarah Schrader of Bowling Green, Outstanding Graduating Senior in Chemistry
  • Samuel T. White of Scottsville, Outstanding Graduating Senior in Chemistry
  • Kimberly G. Stinnett of Beaver Dam, Outstanding Senior in Chemistry Education
  • Corbin W. LeMieux of Paris, Undergraduate Award in Organic Chemistry
  • Hannah K. Ruggles of Lexington, Undergraduate Award in Organic Chemistry
  • Daniel S. Brashear of Calvert City, American Chemical Society’s Analytical Division Award
  • Logan H. Eckler of Bowling Green, Outstanding Physical Chemistry Major
  • Hannah M. Gossett of Jasper, Ind., Freshman Achievement in Chemistry Award
  • Nitin A. Krishna of Corbin, Freshman Achievement in Chemistry Award
  • Hannah M. Rodgers of Verona, Freshman Achievement in Chemistry Award
  • William Hamilton of Cerulean, Carl P. McNally Undergraduate Scholarship Award
  • Ka Wai Kwong of Bowling Green, Glenn Dooley Undergraduate Scholarship Award
  • Sarah Tockstein of Belleville, Ill., Ward C. Sumpter Scholarship Award
  • Harika Javangula of Bothell, Wash., Nell Skean Award for Outstanding Laboratory Assistant
  • Varun Kiran Kolanka of India, Nell Skean Award for Outstanding Laboratory Assistant

Department of Computer Science

  • Prudhvi Vedire of India, Outstanding Graduate Student in Computer Science
  • Adam Gilbert of Utica, Outstanding Senior in Computer Science, Fruit of the Loom Computer Science Award
  • Christopher Dumond of Bowling Green, Outstanding Junior in Computer Science
  • Bryan Knowles of Warner Robins, Ga., Outstanding ACM Student Award
  • Robert David Beverly of Bowling Green, Fruit of the Loom Computer Science Award

Department of Engineering

  • Tyler Quinn Sheffield of Dry Ridge, Award for Academic Excellence in Civil Engineering
  • Jacob Martin of Waddy, John Russell Award in Civil Engineering
  • John Michael Simpson of Glasgow, John Russell Award in Civil Engineering
  • Joseph Clint Malone of Hickman, Award for Academic Excellence in Electrical Engineering
  • Devon C. Woosley of Smiths Grove, John Russell Award in Electrical Engineering
  • Jacob Hopkins of Lewisburg, Most Outstanding Junior in Electrical Engineering
  • Larkin Heintzman of Bowling Green, Most Outstanding Junior in Electrical Engineering
  • Molly Shircliff of Glasgow, Most Outstanding Sophomore in Electrical Engineering
  • John Wade Runyon of Owensboro, Evan McCasland Award in Mechanical Engineering
  • Darren Tinker of Bowling Green, John Russell Award in Mechanical Engineering

Department of Geography & Geology

  • Beth Tyrie of Glasgow, Outstanding Geoscience Graduate Student Award
  • Austin Boys of Greeneville, Tenn., L. Michael Trapasso Outstanding Senior Award in Meteorology
  • Karissa Grammer of Murphysboro, Ill., Outstanding Undergraduate Award in Geography
  • Preston Dallas of Franklin, Syed Reza Ahsan Outstanding Senior Award in GIS
  • Wiliam Travis Garmon of Burkesville, Judson Roy Griffin Outstanding Senior Award in Geology
  • Emily A. Thornton of Brentwood, Tenn., James and Avo Taylor Academic Scholarship
  • Leland Neeper of Morehead, Stanley Sides Geography Excellence Academic Scholarship
  • Brittiny Moore of Dodge City, Kan., Dr. James Leslie Davis Scholarship for Geographical Science
  • Blake Neumann of Richmond, Dr. Syed Reza Ahsan Memorial Scholarship for Remote Sensing and Spatial Analysis
  • Natasha Patterson of Greenbrier, Tenn., Gildersleeve Geology Excellence Academic Scholarship
  • Erin McWilliams of Albany, Gildersleeve Geology Excellence Academic Scholarship
  • Michael Flanigan of Waxahachie, Texas, Geography Excellence Academic Scholarship
  • Matthew Riggle of Madison, Ala., Geography Excellence Academic Scholarship
  • Paulina Littlefield of Rexburg, Idaho, Geography Excellence Academic Scholarship
  • Christopher Johnson of Lexington, Geography Excellence Academic Scholarship
  • Erik Smith of Russellville, Geography Excellence Academic Scholarship
  • Ryan Difani of Pocahontas, Ark., Geography Excellence Academic Scholarship
  • Tori Schow of Old Hickory, Tenn., Geography Excellence Academic Scholarship
  • Christopher Reece of Lexington, Geography Excellence Academic Scholarship
  • Isaac Bowers of Aurora, Ind., Geography Excellence Academic Scholarship

Department of Mathematics

  • Mahdi Bandegi of Bowling Green, Outstanding Graduate Student Award
  • Bekka Ross of Bowling Green, Henry M. and Zula G. Yarbrough Award in Mathematics
  • Erin Reyes of Owensboro, Pauline Lowman Memorial Secondary Education Award
  • Samantha McKean of Bowling Green, Hugh F. and Katherine A. Johnson Award in Mathematics
  • Hannah Keith of Franklin, Phi Mu Epsilon Award
  • Christine Burkeen of Bowling Green, Robert C. Bueker Mathematics Award
  • Meltem Uyanik of Urbana, Ill., Fruit of the Loom Mathematics Award
  • Lindsey Traughber of Franklin, Fruit of the Loom Mathematics Award

Department of Physics & Astronomy

  • Jamey L. Yadon of Somerset, Dr. George V. and Sadie Skiles Page Award for Excellence Scholarship
  • Mary Elizabeth Spraggs of Danville, Dr. Randall Harper Award for Outstanding Research in Physics and Astronomy
  • Samuel Thomas White of Scottsville, Dr. Douglas Humphrey Award for Outstanding Service

Department of Psychological Sciences

  • Kerry D. Duck of Bowling Green, Outstanding Psychological Science Graduate Student
  • Jessica L. Johnston-Fisher of Chester, Va., Outstanding Industrial-Organizational Psychology Graduate Student
  • Tessa Seidler of Bowling Green, Outstanding Industrial-Organizational Psychology Graduate Student

More: 2014 awards program

Contact: Ogden College, (270) 745-4448.

Categories
All News  Now Viewing Category: All
School of Journalism & Broadcasting
CEBS
Media Relations
Academic Affairs
Augenstein Alumni Center
Instruments of American Excellence
Transportation
Emergency Preparedness
Police
Department of Music
Department of Theatre & Dance
Library News
Office of Sustainability
Office of International Programs
Office of Research
Ogden News
PCAL
WKU Greeks News
WKU Parent and Family Weekend
Parent's Association
Student Activities and Organizations
Scholarships Student Financial Assistance
Student Government Association News
Van Meter Auditorium
Teaching News
Study Abroad
Student Research Council
Student Employment
WKU Joint Admissions
International Student Office
Human Resources News
Cultural Enhancement Series
CHHS News
The Confucius Institute
Campus Activities Board
GFCB
WellU
The Carol Martin Gatton Academy of Mathematics and Science in Kentucky
Development and Alumni Relations
Downing Student Union
Health Services
Hardin Planetarium
News from The Center for Gifted Studies
Student Financial Assistance
Downing Museum
Etown & Fort Knox
Facilities
Employee Wellness
Latest Headlines
Football Event Parking

WKU football takes on UAB at home on Saturday, October 4, 2014.

WKUís 34th annual Mathematics Symposium Oct. 10-11
Parking and Transit During Fall Break

Thursday, October 2nd - Sunday, October 5th

Featured Articles

Note: documents in Portable Document Format (PDF) require Adobe Acrobat Reader 5.0 or higher to view,
download Adobe Acrobat Reader.

Note: documents in Excel format (XLS) require Microsoft Viewer,
download excel.

Note: documents in Word format (DOC) require Microsoft Viewer,
download word.

Note: documents in Powerpoint format (PPT) require Microsoft Viewer,
download powerpoint.

Note: documents in Quicktime Movie format [MOV] require Apple Quicktime,
download quicktime.

 
 Last Modified 9/24/14